Toprakarme Duvar Hakkında

Toprakarme Duvar

Toprakarme duvar ekonomik midir?

Toprakarme duvarlar, klasik istinat duvar sistemlerine kıyasla, sarf edilen inşaat demiri, beton ve işçilikler anlamında daha ekonomiktir. Özellikle duvar yüksekliklerinin 4-5m’yi geçtiği durumlarda %40-%50 mertebelerinde ekonomi sağlamaktadır.

Toprakarme duvar imalat hızı nedir?

Toprakarme duvar sistemleri, panel montajı ve duvar geri dolgusunun uyumlu bir şekilde imal edilmesi sonucu ortaya çıkan bir yapıdır. Burada imalat hızını geri dolgunun hızı belirler.

Ancak aksamaya uğramayan bir dolgu imalatı ile günde 120-150 m² civarında bir imalat yapılabilmektedir.

Toprakarme duvar tabanında nasıl bir temel yapılmaktadır?

Genellikle sıkça karşılaştığımız sorulardan birisi de duvar tabanında yapılan tesviye betonunun yapım şeklidir. Taban tesviye betonu, toprakarme panellerin montajının düz bir zeminde yapılmasını sağlamak amacıyla yapılan 20x40cm ebatlarında, grobeton özelliği olan bir hatıl betonudur. Taşıyıcı bir özelliğe ihtiyaç duyulmamaktadır.

Toprakarme panelleri kaç günde kalıptan çıkarılır?

Toprakarme panelleri, kalıpların içerisine beton dökümü yapıldıktan sonra, prizini alıp kendini taşıyabilecek şekilde sertleştikten sonra, yaklaşık 24 saat içerisinde kalıptan çıkartılarak istif alanında bekletilir.

Toprakarme duvar ile köprü ayakları yapılabilir mi?

Toprakarme duvar sistemleri esnek ve dayanaklı sistemlerdir. Günümüzde T.C Ulaştırma Bakanlığı ve TC Devlet Demiryolları gibi ülkemizin önemli kurumlarında Köprü Kenarayaklarında Toprakarme sistemleri sıkça tercih edilmektedir. Köprü kirişleri, yapılacak bir mesnet bankına oturtulup, direk olarak toprakarme sistemin üzerinde teşkil edilebilmektedir. Böylece sistem köprüden gelen düşey yükleri tabanda daha geniş bir alana yaymakta ve problemli zeminlerde zemin iyileştirme maliyetlerini de minimize etmektedir.

Toprakarme duvar ile 90° köşeler dönülebilir mi?

Toprakarme duvar sisteminde prekast olarak üretilebilen birçok çeşitte panel tipi mevcuttur. İstenilen her açıda panel üretilerek, iç veya dış köşeler rahatlıkla dönülerek, estetik tasarımlar yapılmaktadır.

Toprakarme duvar imalatı ile ilgili tecrübeniz nedir?

Türkiye’de ve yurtdışında çalışmış olan uzman kadromuz, Türkiye’de toprakarme duvar sistemleri üzerine 10 yılı aşkın bir süredir çalışmalara devam etmektedir. Resmi kurumlar, belediyeler, özel firmalara yaklaşık 250.000 m² ‘lik bir imalat yapmış olan firmamız, elindeki projeler ile halen çalışmalarını sürdürmektedir. Konusunda uzman Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisi Proje ekibi, Mimari tasarımlar yapan Mimari tasarım ekibi, Uygulamada uzman İnşaat Mühendisleri ve Jeoloji Mühendisleri ile Geotech İnşaat firması toprakarme duvar imalatları konusunda bilgi ve tecrübesiyle ekonomik, hızlı ve güvenilir çözümler üretmektedir.